HABERLER
ve
YORUMLAR

HABERLER

 • Halk Bank Kültür Sanat
  • Dostoyevski’nin büyük romanlarından “Ecinniler”, Yakîn Tiyatro tarafından oyunlaştırıldı. Kentpark AVM Sahne’de sahnelenen oyun, bir grup genç ve idealist Rus gencinin çevresinde dönen çarpıcı bir hikâye anlatıyor. Ruslara özgü ateşli bir mizaçla dünyayı değiştirmek için yola çıkan, fakat yol üstünde hem birbirleriyle hem de dünyayla sert çarpışmalar yaşayan gençler, idealleriyle bu sert gerçeklik arasında sıkışırlar. Özellikle edebiyat uyarlamalarından hoşlanan, edebiyatla tiyatronun karşılaşmasından ortaya çıkan yeni dile ilgi duyan Ankaralı seyirci için kaçırılmaması gereken bir oyun "Ecinniler". Fırsat bulursanız kaçırmayın.
   Haber için...

YORUMLAR

 • Mutlak Töz Okuyucusundan Bir Yorum
  • Yakîn Tiyatro Ecinniler romanını tiyatroya uyarlamış. Ankara’da Kentpark’ta oynuyordu en son. Gittiğimde şoka uğradım, bu yazıyı okuduktan sonra da oyunu daha iyi anladım. Hepinize tavsiye ederim, çok değişik bir yorumlama ve tarz vardı sahnede. Oyunculuklar da baya iyi.
   Yorum için...
 • Başkent Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü
  • Başlangıçta tiyatronun 3 saat olacağını duyunca sıkıcı olabileceğini düşünmüştük; ama oyunun müzik eşliğinde başlamasıyla bu düşüncemizin yersiz olduğunu anladık. Oyunun içeriğinde tanrı tanımazlık olması şahsım adına ilgi çekiciydi, bunu hem kostüm hem makyajlarla mükemmel bir şekilde izleyiciye sundunuz.

 • Başkent Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü
  • Eser, karakter çeşitliliği bakımından sahne uyarlamasının güç olacağını düşündürse de çok doyurucu bir görsel ve zihinsel zevk veriyor.
   Oyunun genel atmosferi, kafa karışıklığı yahut oyunun ruhundan kopma yaşatmıyor. Aksine oyuncuların, eseri ve dönemi; oyuncu kimliklerine, zihinlerine ve sahneye iyi yedirmiş olmaları 21. yüzyıl insanının klasik başyapıtlara olan yabancılığını ve ön yargısını yenmesine imkan veriyor. insanın her dönemde insani dürtüler ve çelişkiler içinde egosuna yenilebildiğini gösteriyor. Sonuç olarak eser, bize, insanlığın ortak ruhunda buluşmanın hazzını yaşatıyor.

 • Başkent Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü
  • Merhaba, Yakîn tiyatro ekibi öncelikle çok güzel bir oyun izlediğimi söyleyerek başlamak istiyorum. Açıkçası, Dostoyevski'nin romanından oyunlaştıran bu oyunu izlerken,her an pür dikkat izlemeye,dinlemeye, özen gösterdim.Bir yerleri kaçırmamak için çok dikkatli izlememe rağmen kendimi metnin içinde bulamadım. İzlerken hep bir önceki sahne ile özleştirmeye çalıştım. Yalnız zaten ilk sahne ile en başka çok iyi bir oyun izleyeceğimizin sinyallerini verdiniz. Oyun tam anlamıyla bir bütün içinde idi. Kostümler,müzik,ses-ışık her şey birbirini tamamlıyordu. Oyunculuk çok gerçekçi idi.

 • Başkent Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü
  • Oyuncular rolü öyle inandırıcı canlandırdılar ki, görünmez bir mekanizmaya kapılarak seslerle ve diyaloglar arasında kayboldum. Gerçekleri göremedikleri için onları yöneten şeytani dürtüleri, itibar hırslarını, gözü dönmüş güç tutkularını, cehaletlerini ve kontrol edemedikleri dürtülerini sergilerken yapılan hareketler nefis bir göz banyosu yaptırdı. Oyun insanı düşündürücü ve sorgulayıcı nitelikli sözleriyle derinden sarsıcı ve insanın en kutsal olana inanma düşkünlüğünün boyutlarını gösterdi. Özellikle Tanrı tanımazlık konusunun da farklı bir pencereden bakmamızı sağladı. Oyun farklı ideolojileri temsil eden karakterler üzerinden yaşamın felsefesini sorguluyor ve bir yandan da ülkenin içinde bulunduğu karmaşıklığı anlatıyor. Oyun karakterlerinden Stephan, Şatov gibi isimlerin oyuncuları toplumsal sıkışmanın oluşturduğu basıncın patlamasını çok güzel canlandırmışlardır. Oyun beni derinden etkiledi. Kullanılan küçük simgeler, diyaloglar, jest ve mimiklerle uzun zamandır bu kadar keyif alarak izlediğim ve bitişinde üzüldüğüm enfes bir tat yaşamamıştım.