Ekibe Katıl

Home / Ekibe Katıl
new

EKİBE KATIL

Yakîn Tiyatro 2008 yılında başladığı bu olgunlaşma yolcuğu boyunca çeşitli oyunlar ile Ankara’da uzun süredir temsillerini gerçekleştiren bir alternatif tiyatrodur.  2008 yılında kurulmuş olan Yakın Tiyatro, ilk oyunu olan Matmazel Julie’yi 2008 yılı kasım ayında sergilemeye başlamış olup, aynı yıl içinde William Shakespeare’in oyunları üzerinde dramaturji çalışmaları yapmıştır.  Shakespeare oyunları dramaturjisinin temelini Martin Lings’in Shakespeare’in Kutsal Sanatı kitabında belirtmiş olduğu ilkelere göre şekillendiren tiyatromuz bu ilkeleri diğer yazar ve oyunların ele alınışında da merkeze yerleştirmiştir. İlk Shakespeare sahneleme çalışmasına 2009-2010 sezonunda Macbeth oyununu çalışarak başlamış ve dramaturjinin gerektirdiği sahneleme diline oyunculuk açısından yeterli olmadığı kanaatine varmıştır. Bu nedenle tiyatromuzun alt yapısını oluşturan Hacettepe Üniversitesi Drama Topluluğu ile vücut merkezli oyunculuk çalışmalarına başlamıştır. Bu kapsamda Uzakdoğu sporlarından jimnastiğe uzanan birçok farklı disiplinde spor çalışmaları yapılarak, dört sezon boyunca bu çalışmalardan elde edilen deneyimler Hacettepe Üniversitesi Drama Topluluğu bünyesinde sahneye yansıtılmıştır. 2016 yılında Ankara Necatibey caddesinde açmış olduğu Yakîn Sahne ile amaçları doğrusunda çalışmalarına hız kazandırmıştır. Her yıl Kültür Bakanlığının da destekleriyle çeşitli projelere imza atmıştır. Yakîn Tiyatro, alışılmış tiyatro anlayış ve uygulamalarının ötesinde arayışını sürdürerek seyircilere farklı bir tiyatro deneyimi sunma gayretindedir. Bu anlamıyla alternatif tiyatrolar arasında kendine yer bulmaya çalışan tiyatromuzun üyeleri, tiyatroyu geçimlerini sağlayabilecekleri bir meslek olarak değil, olgunlaşma yolculuğu olarak görmektedir. Yeni ekip arkadaşlarımızda aradığımız özellikler bu bakış açısıyla belirlenmiştir.

Yeni ekip arkadaşlarımızda aradığımız özellikler;

  • Ankara’da ikamet etmek, uzun yıllar Ankara’da ikamet etmeyi planlamak.
  • Sanatsal çalışmalar dışında bir meslek sahibi olmak ve geçimini bu işten sağlamak.
  • Mesai sonraları provalar ve tiyatro çalışmaları için zaman ayırabilmek. 
  • Üniversitelerin tiyatro, dans, müzikal veya müzik topluluklarında ya da alternatif/özel tiyatro, dans, müzikal ekiplerinde veya müzik gruplarında en az 3 yıl görev almış olmak.
  • Tercihen jimnastik, akrobasi, atletizm, jonglörlük, eskrim, capoeira, karete, wushu, gibi sporlar başta olmak üzere spor yapmış olmak veya aktif olarak bu spor dallarından birine devam etmek.
  • Tercihen bir müzik aleti çalmak veya şarkı söylemek.
  • Tercihen tiyatro tekniği (dekor, ışık, makyaj vb) alanında bilgi sahibi olmak.

Yukarıdaki şartlara uygun olan adaylar ile yeni sezonda yapılacak projelerimizde birlikte çalışmak istiyor ve bu olgunlaşma yolcuğunu bizimle birlikte yürümek isteyen arkadaşları Yakîn Tiyatro ailesine katılmaya davet ediyoruz.Yakîn Tiyatro’nun bu olgunlaşma yolculuğuna katkı verebilmek için başka meziyetleriniz olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki ilanları inceleyebilirsiniz.


tr_TRTürkçe